Sikeresen zárult a Debreceni Egyetemen az Innovációs Ökoszisztéma Pályázat
A projekt keretében megvalósultak az Innovációs Ökoszisztéma Központ és az annak keretén belül működő Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ által végzett hasznosítási és szemléletformáló tevékenységek és kapcsolódó fejlesztések, valamint az érintett munkatársak számára biztosítottuk a kapcsolódó szakmai kompetenciák fejlesztését.
Az egyetemi Innovációs Alap biztosította a szellemi tulajdon védelmére elkülönített intézményi keretet. Folyamatosan biztosítottuk a KFI szolgáltatások értékesítéséhez szükséges jogi és üzleti keretrendszert, illetve támogatást nyújtottunk az egyetemi kutatócsoportoknak az ipari partnerekkel történő tárgyalásokban, az árazás kialakításában és az egyéb feltételek megteremtésében. A hasznosítási törekvések szempontjából fontos feladat volt a nyilvántartott KFI eredmények kapcsán az adott technológiára szabott szellemitulajdon-védelmi stratégia kialakítása, a KFI eredmények folyamatos piaci (üzleti) értékelése, ehhez iparági visszajelzések beszerzése és a korai fázisú projektek értéknövelésének céljából a PoC fázis támogatása. Az egyetemen folyó innovációs tevékenység támogatása céljából a létrehozott Innovációs Alap finanszírozásával folytattuk az UD-IMPACT programot (Discovery és PoC projektek megvalósításának menedzselése), továbbá a második munkaszakaszban az Idea to Life programot és a hallgatói PoC program újabb fordulóját hirdettük meg az EIÖ projekt finanszírozásával, mely utóbbi keretében 9 projektet támogattunk. A programok zárásaként a résztvevők Demo Day-en, pitch keretében mutatták be a projektjeiket. Az Egyetem innovációs szemléletváltásával kapcsolatos misszióját támogatva olyan képzéseket szerveztünk az egyetemi polgárok számára, ahol elsajátíthatják az alapvető szellemitulajdon-védelmi ismereteket, start-up vállalkozói és üzletfejlesztési ismereteket szerezhetnek. A KFI kapacitások nyilvántartására irányuló adatbázis (DEKIR) bővítése is folytatódott, folytattuk a szellemitulajdon-védelem tevékenységünket is, mely magában foglalja a találmánybejelentések piaci szempontú értékelését, az újdonságkutatást, a szabadalmi bejelentés előkészítését és benyújtását, a szellemitulajdon-védelmi stratégia kialakítását és az IP portfolió menedzselésével kapcsolatos napi rutin feladatok ellátását. Az országos KOOPER rendszerhez is hozzájárultunk adatokkal, illetve az Inteum tudásmenedzsment helyi adatbázis útján nyilvántartjuk az Egyetemhez kapcsolódó szellemi tulajdont.
A kompetenciafejlesztés keretében az ASTP által tartott képzésen vettek részt a kollégák annak érdekében, hogy bővítsék ismereteiket az elhangzottak alapján és olyan kapcsolatokat alakítsanak ki, melyek megteremtik az egyedi esetekről való későbbi egyeztetéseket (pl. hasonló méretű, hasonló fókuszterületen működő TTO/TTC). A képzések témája többek között a technológia transzfer alapjai, sikeres TTO felépítése és tárgyalás technika TTO-k számára és sikeres spin-off alapítás feltételei.
A DE Science Park területén elhelyezkedő Innovációs Központban kialakított fablab és közösségi tér fejlesztéseihez kapcsolódóan részt vettünk a Fablab Barcelona képzésein, mely a Fablab hálózatban rejlő lehetőségek megismeréséből és a jövőbeni közös tevékenységek beazonosításából állt. A képzésen résztvevők betekintést nyerhettek abba, hogy a Fablab mint közösségi tér miképp és milyen programokkal szolgálja az innovációs célokat – milyen lehetőségeik vannak az egyetemi polgároknak ötleteik kiteljesítésére, csapatalkotásra, prototípusok előállítására, a fiatalok szemléletének formálására, egyúttal a Fablab milyen módon tud bekapcsolódni a nemzetközi hálózatokba nemzetközi K+F+I tevékenyégeken keresztül. A jövőbeni céljainkhoz illeszkedően megtekintésre kerültek olyan közösségi terek is, melyek a szélesebb körű helyi lakosság bevonásával teremtenek olyan újító ötleteket, melyek helyi vagy nemzetközileg elterjeszthető innovatív megoldásokkal szolgálják a fenntartható megoldások, illetve a fenntarthatóság szemléletének elterjesztését. Emellett hosszabb távú célként a DE Fablab mint közösségi tér képzőhelyként is megjelenhet – a Fablab hálózat számára Fablab Barcelona által koordinált FabAcademy keretében.
Updated: 2024.09.17.