OTKA pályázat - Hamarosan!

2019, március 21 - 10:00
Könnyített feltételekkel jelennek meg hamarosan az idei OTKA kutatói kiválósági pályázatok.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2019 áprilisának első hetében hirdeti meg az idei OTKA kutatói kiválósági pályázatait. A támogatások fő paramétereit tekintve az új pályázati kiírások megfelelnek az előző évek hasonló pályázattípusainak. Kedvező hír azonban az alapkutatások területén projektjavaslatot benyújtani szándékozó kutatók számára, hogy olyan változtatások is életbe lépnek majd, amelyek célja, hogy a támogatások felhasználását rugalmasabban lehessen tervezni és az adminisztratív terhek csökkenjenek.
A felfedező kutatásokat támogató OTKA-felhívások körében ebben az évben is három fő pályázati konstrukciót ír ki a Hivatal.

A tapasztalt kutatók, illetve az általuk vezetett kutatócsoportok az OTKA kutatási témapályázati felhívás keretében pályázhatnak támogatásra. Ez a program magában foglalja a sok éves múltra visszatekintő ún. K típusú pályázatokat, továbbá a magyar-osztrák (ANN) vagy magyar-szlovén (SNN) kutatói együttműködésben megvalósított projektekre igényelhető támogatásokat.

A kutatói életpályájuk elején álló tehetséges kutatók számára – a PhD/DLA fokozatuk megszerzése óta eltelt időtől függően – kétféle pályázati lehetőség nyílik meg. Az egyikre a 2007. január 1. után megszerzett fokozattal rendelkező pályázók nyújthatnak be projektjavaslatot (FK típus), míg azok, akik a PhD/DLA fokozatukat 2014. január 1. után szerezték, posztdoktori támogatást igényelhetnek kutatásaikhoz (PD típus).

Az igényelhető támogatások fő paramétereit tekintve mindegyik pályázati konstrukció követi az előző évi hasonló pályázattípusokat. Ugyanakkor az NKFI Hivatal több olyan változtatást tervez, amelynek célja a támogatások felhasználásának rugalmasabb tervezhetősége és az adminisztratív terhek csökkentése. Így például lényeges változás lesz, hogy a posztdoktori kiválósági program keretében már nem csak a posztdoktor bére, hanem dologi jellegű költségek is tervezhetők majd a pályázatban.

Forrás: NKFIH - nkfih.gov.hu